Nikt nie chce trafić do szpitala, a jeżeli już musi, to niech to będzie szpital z prawdziwego zdarzenia – zatrudniający najlepszych specjalistów i wykwalifikowany personel, doskonale wyposażony, zapewniający idealne warunki i do tego działający jak w zegarku. Cudów wprawdzie nie ma, ale za to jest… logistyka.
Czym jest logistyka?
Logistyka to – najprościej rzecz ujmując – mechanizm skutecznego działania, czyli taka organizacja pracy, która umożliwia realizację wyznaczonych zadań z wykorzystaniem dostępnych środków i narzędzi w jak najlepszy sposób, w odpowiednim czasie i zarazem przy jak najmniejszych kosztach. Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby mieć właściwą rzecz, we właściwym czasie i na właściwym miejscu.
W placówkach takich jak szpitale podstawą logistyki jest stworzenie funkcjonalnej struktury zagospodarowania przestrzeni oraz podziału zadań i usług, a następnie sprawna koordynacja działań we wszystkich obszarach funkcjonowania szpitala: od dowozu czystych prześcieradeł po dostarczenie organów do transplantacji.
Obszary logistyki szpitalnej
- świadczenie usług medycznych (diagnostyka, terapia)
- opieka nad pacjentem
- logistyka laboratoryjna
- logistyka sterylizacyjna
- zarządzanie lekami
- zarządzanie sprzętem
- zarządzanie materiałami
- przepływ informacji i dokumentacji
- zarządzanie bielizną pościelową (pralnia)
- organizacja posiłków
- zarządzanie odpadami
Łańcuch logistyczny
Działania te tworzą swoisty logistyczny łańcuch dostaw składający się z trzech etapów, które się na siebie nakładają i przenikają.
Zaopatrzenie – zarządzanie zewnętrznymi dostawami sprzętu, materiałów i usług z dopilnowaniem ich jakości i terminowości oraz realizacji właściwego zamówienia.
Przechowywanie – magazynowanie materiałów i organizacja przestrzeni magazynowej (regały, szafy, półki stojące oraz na kółkach, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i niezakłócającym szpitalnych ciągów komunikacyjnych) z dbałością o należyte rozmieszczenie i opisanie każdego artykułu.
Transport i dystrybucjaprzewożenie materiałów w przestrzeni szpitalnej specjalistycznymi wózkami (np. anestezjologicznymi, ambulatoryjnymi, do przewozu prania czy leków) i dostarczanie ich do miejsca lub odbiorcy docelowego.
Czyste – brudne – czyste
Przykładem prostego łańcucha logistycznego może być szpitalny obieg bielizny.
Diabeł tkwi w szczegółach
Czasami kluczowe okazują się drobiazgi: odpowiednie oznaczenie elementów w magazynie
etykietami i kodami; przechowywanie materiałów w pojemnikach, które można w całości ułożyć
na wózku bez przekładania ich zawartości z pojemnika do pojemnika; prowadzenie rejestrów
sprzętu wypożyczanego między oddziałami itp.
Szpital to gigantyczny układ wielu elementów połączonych w jeden system skomplikowaną siecią zależności. Wszystkie działania muszą więc przebiegać w sposób absolutnie zsynchronizowany niczym w dobrze naoliwionej maszynerii. Bo co jeśli pacjent ma wyznaczoną operację, ale wszystkie sale operacyjne są aktualnie zajęte? Lub nie wiedzieć czemu nie ma anestezjologa? Albo absolutnie niezbędny ssak jest w tej chwili na innym oddziale? Podobne historie można by mnożyć. I nie jest to wcale wina personelu, który ma za dużo własnych obowiązków, by zajmować się sprawami logistyki (a i tak poświęca na to średnio jedną dziesiątą czasu pracy). Tu potrzebne są rozwiązania kompleksowe.
Na co zwracać uwagę przy planowaniu logistycznym?
W logistyce szpitalnej istotne są takie czynniki, jak:
- modułowość i systemowość mebli magazynowych
- wymienialność elementów w systemach
- kompatybilność pojemników do mebli i wózków
- właściwe oznaczenie pojemników
- zabezpieczenie ostrych narzędzi i substancji narkotycznych
- sprawny system informacyjny i komunikacyjny
- oznaczenie ciągów komunikacyjnych