Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jest kluczowe dla współczesnej diagnostyki medycznej. Trzeba je jednak przeprowadzać w specjalnych warunkach – przy użyciu specjalistycznego sprzętu w odpowiednio wyposażonych pracowniach.
Wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego musi spełniać szereg norm podyktowanych z jednej strony bezpieczeństwem pacjentów, a z drugiej – skutecznością i wiarygodnością badania. W praktyce oznacza to użycie w konstrukcji sprzętu wyłącznie materiałów niemagnetycznych (najczęściej są to aluminium, stal nierdzewna i tworzywa sztuczne), ponadto spełniających szereg norm wynikających ze specyfiki tego rodzaju obrazowania (m.in. odporność na oddziaływanie pola magnetycznego). I dotyczy to każdej śrubki, nakładki czy sprężynki!
W pracowniach MRI wykorzystuje się zarówno sprzęty stworzone na potrzeby procesu obrazowania (np. materace transparentne dla obrazowania, niemagnetyczne słuchawki redukujące hałas czy zatyczki do uszu), jak i standardowe elementy wyposażenia sal szpitalnych, z tym że wykonane według szczegółowych standardów. Są to m.in.:
niemagnetyczne meble medyczne (regały, szafki, stoły, krzesła, przenośne schodki);
aparaty i akcesoria (stetoskopy, aparaty do mierzenia ciśnienia, laryngoskopy, stojaki na kroplówki i uchwyty na butle tlenowe);
przedmioty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa (gaśnice, młotki ewakuacyjne, wykrywacze metali).