Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce.
Zgodnie z założeniami i działaniami w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Ministerstwo Zdrowia przygotowało miernik (tzw. „kamień milowy”) D1L, czyli „Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce”.
Poniżej krótkie omówienie artykułu.
W rozdziale pierwszym przedstawione są dane dotyczące wieku obywateli Polski. Znajdziemy tam wykresy porównujące sytuację demograficzną na przestrzeni lat oraz w porównaniu do innych krajów. Ocenia się, że należymy do najszybciej starzejących się narodów w UE. Wzrasta liczba osób starszych i jednocześnie maleje liczba potencjalnych opiekunów.
W następnej kolejności poznamy funkcjonujące w Polsce formy opieki. Formalna opieka długoterminowa w ramach systemu ochrony zdrowia w Polsce świadczona jest w dwóch trybach: stacjonarnym i domowym. W ramach każdego z nich udzielane są świadczenia w różnych zakresach w zależności od skali poziomu samodzielności pacjenta. Znajdziemy tu podział wg organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych, tzn. jakie są formy, dla kogo i jakie świadczenia przysługują danej grupie. W kolejnej części znajdują się analizy dotyczące rozmieszczenia świadczeniodawców na terenie kraju a także analiza potencjału kadrowego.
W kolejnym rozdziale określony jest profil pacjenta oraz przedstawiony jest podział na rodzaj opieki z którego pacjenci korzystają oraz analizy demograficzne i geograficzne. W podsumowaniu czytamy o konieczności podjęcia działań w zakresie odpowiedzi na wzrastający popyt na świadczenia opieki długoterminowej i pojawiające się potrzeby w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem grup defaworyzowanych, zarówno społecznie, jak i geograficznie.
Następnie przedstawione są prognozy mówiące o szacunkowej liczbie osób starszych potrzebujących opieki długoterminowej lub geriatrycznej.
Dalej pokazano wyniki analizy niewykorzystanego potencjału w szpitalach powiatowych, stanowiącego łóżka możliwe do przekształcenia w ośrodki opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne. Przeprowadzona analiza ma na celu określenie przybliżonej skali i ogólnej możliwości dokonywania przekształceń. Porównywana jest tutaj obecna struktura, wymogi formalne oraz przedstawione uwarunkowania prawne przekształceń.
Dokument opublikowany został w BIP 30 czerwca 2022 r. W wyniku późniejszych konsultacji z przedstawicielami KE przegląd został uzupełniony. Zmiany polegają głównie na rozszerzeniu podsumowania o kilka punktów, w których wskazane są potencjalne kierunki działania wynikające z przeglądu. Dokument będzie stanowił podstawę do realizacji kolejnego miernika KPO tj. D2L.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/kompleksowy-przeglad-mozliwosci-tworzenia-w-szpitalach-powiatowych-osrodkow-opieki-dlugoterminowej-oraz-oddzialow-geriatrycznych-w-polsce
Polecane produkty
Założyciel i prezes firmy. Dzielący się na blogu bogatym doświadczeniem zarówno w pracy nad projektami sprzedażowymi, jak i w pracy związanej z produkcją sprzętu medycznego. W życiu prywatnym mól książkowy i kolekcjoner płyt winylowych.