Bariatria jest specjalnością medycyny i zajmuje się leczeniem chorobliwej otyłości (BMI > 40). Proces leczenia jest niemożliwy do przeprowadzenia bez wyspecjalizowanego personelu i dedykowanej infrastruktury technicznej, wspomagającej jego pracę. Standardowe wyposażenie i rozwiązania techniczne nie są w stanie zagwarantować warunków udzielenia właściwej pomocy osobom chorobliwie otyłym lub zmuszają do odmowy udzielania świadczeń. Godzi to podstawowe prawa człowieka, zagraża jego zdrowiu i życiu oraz może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Tworząc infrastrukturę dedykowaną osobom chorobliwie otyłym, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kompleksowość obsługi pacjenta:
- środki transportu – ambulans, winda, podnośnik, wózki
- urządzenia diagnostyczne – aparaty do diagnostyki obrazowej
- meble medyczne – stół operacyjny, stół zabiegowy, stół diagnostyczny, łóżko
- meble socjalne – łóżka, sofy, ławki, krzesła, stoły, szafy, komody
- urządzenia sanitarne – „biały montaż”, pochwyty, armatura, wózki oraz akcesoria toaletowe i łazienkowe
Pomieszczenia, ich rozkład i wyposażenie powinny być zoptymalizowane do efektywnego wykorzystania podnośnika. Należy pamiętać o tym, że osoba cierpiąca na otyłość ma ograniczenia ruchowe, a wszystkie elementy wyposażenia powinny zapewniać łatwe i bezpieczne użytkowanie.
Polecane produkty
Radosław Niedzielski – absolwent Politechniki Wrocławskiej w specjalności budowlano-technologicznej z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym. Od 2011 współprowadzi biuro inżynierskie zajmujące się projektowaniem, doradztwem i szkoleniami w zakresie technologii medycznej. Dodatkowo specjalizuje się w kwestiach szeroko pojętej dostępności obiektów użyteczności publicznej z działalnością medyczną.