W lutym tego roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało “Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”, w którym możemy przeczytać informacje dotyczące stanu wyposażenia polskich szpitali.
Według analiz Ministerstwa Zdrowia, łóżka w placówkach medycznych w większości kwalifikują się do wymiany – niemal 45 procent to łóżka mające 15 i więcej lat. Tylko jedna piąta – to łóżka młodsze niż 5 lat.
W styczniu 2020 roku przeprowadzono badanie dotyczące stanu i stopnia zużycia infrastruktury łóżek szpitalnych. Dane zebrano z podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim, w których – według stanu na koniec 2019 r., było 18,8 tys. łóżek.
Celem badania było przeanalizowanie stanu infrastruktury łóżek szpitalnych pod kątem stopnia zużycia, poziomu wyeksploatowania oraz oceny zasadności inwestowania środków publicznych w ich wymianę.
Przyjęty podział łóżek szpitalnych ze względu na ich wiek to:
– do 5 lat,
– od 6 do 8 lat,
– od 9 do 11 lat,
– od 12 do 15 lat,
– powyżej 15 lat.
Jak można zauważyć wiek większości łóżek w polskich szpitalach przekracza 12 i 15 lat. Zatem materiały z których są wykonane są już wyeksploatowane, łóżka nie mają wielu elementów wpływających na bezpieczeństwo pacjentów, na przykład barierek, i co najważniejsze – są trudne do zdezynfekowania i utrzymania w czystości. Może to w sposób znaczący opóźnić powrót pacjenta do zdrowia przez zwiększenie ryzyka występowania i dłuższego utrzymywania się zakażeń szpitalnych.
Zakażenia szpitalne powodują powikłania choroby podstawowej, są przyczyną wydłużenia hospitalizacji i zwiększają koszty świadczonych usług. Szacuje się, że obniżenie o 1% częstości występowania zakażeń szpitalnych powoduje zmniejszenie kosztów lecznictwa szpitalnego o 7-10%!
Wiele z zakażeń szpitalnych powoduje również realne zagrożenie życia pacjenta – zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych.
W programie zwrócono również uwagę jak odpowiedni dobór łóżka wpływa na komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Łóżka powinny być dopasowane z uwzględnieniem specyfiki oddziału, rozkładu pomieszczeń i funkcjonalności aby do zapewnić kompleksową opiekę nad hospitalizowanym pacjentem.
Przy wsparciu Funduszu Medycznego, planuje się wymianę 75% najstarszych łóżek szpitalnych(12 lat i starszych) – tj. około 90 tys. łóżek (75% z 120 tys. łóżek). Około 4,5 tys. wymienianych łóżek, czyli 5%, mają stanowić łóżka intensywnej opieki medycznej.
Przewidywany maksymalny budżet na realizację projektu to 1,04 mld PLN a okres realizacji zadania to lata 2022-2029.
Oprócz wymiany samych łóżek zakłada się takżę wymianę szafkek przyłóżkowych i materacy, w tym przeciwodleżynowych.
“Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych” w całości obejmuje nie tylko zakup nowych łóżek ale także wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego oraz interwencje w obszarach opieki długoterminowej i geriatrii.