W ostatnich latach nastąpiło znaczne zmniejszenie kadry pielęgniarskiej. Według prognoz w 2030 roku średnia wieku pielęgniarek wyniesie 60 lat. Pomysłem na zoptymalizowanie systemu ochrony zdrowia jest wsparcie technologiczne zawodu pielęgniarki.
Wprowadzenie w codzienną praktykę zawodową innowacyjnych rozwiązań jest oczekiwanym ułatwieniem sprawowanej opieki nad pacjentem.
Rozwiązanie w postaci aplikacji wspomagającej obchód pielęgniarski ułatwia czynności wykonywane przez pielęgniarki za pomocą urządzeń pomiarowych. Pozwala również na wprowadzenie pełnej rejestracji pomiarów wykonywanych w miejscu świadczenia opieki. Zarejestrowane pomiary w postaci zebranych danych w czasie rzeczywistym są zapisywane bezpośrednio w systemie informatycznym z urządzeń pomiarowych.
Przekazywane dane w formie bezpośredniego odczytu są źródłem danych jakościowych, które wpływają na skuteczność podejmowanych działań.
Wprowadzone zostały różne skale pomiarowe, które na podstawie algorytmów oceniają bieżące potrzeby pacjentów.
Dla prawidłowej organizacji pracy wprowadzony system umożliwia prowadzenie pomiarów w regularnych odstępach czasu, co zapobiega występowaniu zdarzeń niepożądanych.
Pomiary podstawowe, wykonuje się prostymi urządzeniami pomiarowymi, które w przypadku możliwości zintegrowania z systemem informatycznym, dawałyby pewność i dokładność pomiaru, bieżący czas odczytu oraz możliwość zarządzania danymi. Bezpośrednio po wykonaniu pomiaru, wyniki te są dostępne w systemie i dostępne do odczytu dla personelu lekarskiego. Dodatkowym elementem wsparcia systemu powinno być odpowiednie ustawienie alertów, które pozwoliłyby na sprawdzenie odczytu, jego ponowne wykonanie lub podjęcie dalszych działań.
W bezpośredniej opiece nad pacjentem wykonywanych jest wiele czynności o charakterze profilaktycznym.
Jedną z takich czynności jest wykonywanie oceny punktowej dotyczącej stopnia odleżyny. Dzięki wprowadzonej aplikacji, specjalnie przystosowane skanery pozwalają na wprowadzenie danych do systemu i co za tym idzie ocenę skóry oraz jej podatność na odleżyny.
W opiece nad pacjentem wykorzystuje się inne liczne skale pomiarowe, jakie wpływają np. na ocenę bólu pacjenta. Za pomocą aplikacji i przystosowanych do niej urządzeń, pacjent może sam oceniać nasilenie bólu wprowadzając ocenę w skali od 0-10.
Aplikacja ułatwia także kontrolę zleceń lekarskich, które pielęgniarki realizują i zapisują w formie zrealizowanych statusów.
Podsumowując. Możliwość bezpośredniego zapisu pomiarów w systemie znacznie redukuje ilość wykonywanych czynności podczas obchodu oraz pozwala uniknąć popełnienia błędu – jak bywa w przypadku ręcznego wpisywania danych. Przyspiesza również wybór sposobu leczenia i zapobiega podejmowaniu błędnych decyzji terapeutycznych.